Views: 19

Jest to jedno z najważniejszych liturgicznych Świąt chrześcijańskich. Obchodzone jest ku czci Trójcy Świętej: Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. Przypada na niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, a więc w 56 dniu po Wielkanocy. Kolorem obowiązującym w liturgii jest kolor biały.

My Chrześcijanie wierzymy w Jednego Boga w Trzech Osobach. Wiarę swoją wyznajemy za każdym razem, kiedy czynimy znak krzyża świętego. Dlatego każdy znak krzyża powinien być wykonywany ze świadomością, że dotykamy niepojętej tajemnicy i powinien być zawsze naszym odważnym wyznaniem wiary w Ojca i Syna, i Ducha Świętego – Jednego Boga w Trójcy Osób.

Ta tajemnica wiary ma zasadnicze znaczenie dla codziennego życia. Trójca Święta jest prawzorem każdej społeczności ludzkiej, a zwłaszcza rodziny, w której miłość i rodzenie wiążą ludzi w jedno ciało i jedno serce. W imię Trójcy Przenajświętszej zostaliśmy ochrzczeni. Przez sakramenty Święte zamieszkuje Ona w każdym człowieku znajdującym się w stanie łaski uświęcającej.

Rodzi się refleksja, że po pierwsze naszym obowiązkiem nas Chrześcijan powinno być coraz większe poznawanie naszego Ojca jakim jest Bóg jeden w Trzech Osobach. Bo czyż nie jest istotne abyśmy wykonując znak krzyża świętego bardziej poznawali naszego ojca.

Po drugie, istotą naszej egzystencji powinno być nawiązywanie bliskich relacji z bliźnimi. Żyjąc w izolacji, samotnie nie jesteśmy w pełni człowiekiem, tak jak mężczyzna nie jest w pełni mężczyzną nie będąc w związku sakramentalnym z kobietą.

Po trzecie, obowiązkiem naszym jest poznawanie Ducha Świętego, odwoływanie się do jego istoty, zgłębianie tajemnicy Trójcy Świętej.

Życie chrześcijanina realizuje się w znaku i obecności Trójcy. Na początku życia przyjęliśmy sakrament chrztu św. „w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”, i u kresu naszego życia będą odmawiane modlitwy w imię Trójcy Przenajświętszej. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego małżonkowie zostają złączeni w małżeństwie, a kapłani są święceni. W imię Trójcy Świętej rozpoczynamy i kończymy dzień wykonując znak krzyża świętego.

Trójca Święta jest „przystanią”, do której wszystko zmierza, i bezkresnym „oceanem”, z którego wszystko wypływa.

Marek