Views: 21
Katolicy od początku chrześcijaństwa wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa.
W czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa, która została nazwana tradycyjnie Bożym Ciałem. Dodać należy, że najstarsza nazwa tej uroczystości brzmiała „festum Eucharistiae” – „święto Eucharystii”.
Święto Bożego Ciała jest świetną okazją do rozważania tajemnicy Eucharystii, okazją do zamanifestowania naszej wiary wobec Najświętszego Sakramentu. Jest to „sakrament miłosierdzia, znak jedności, węzeł miłości, uczta paschalna, w której pożywamy Chrystusa, w której dusza napełnia się łaską i otrzymuje zadatek przyszłej chwały” (Konstytucja o liturgii świętej, 47).
Źródła historyczne mówią, że Uroczystość Bożego Ciała została ustanowiona po widzeniach jakie miała św. Julianna z Cornillon. Widzeniami została zaszczycona w 1245 roku, gdy była przeoryszą klasztoru augustianek w Mont Cornillon. Objawił się jej Chrystus żądając ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii.
Mówi się też, że Uroczystość Bożego Ciała ustanowiona została w XIII wieku pod wpływem nowych nurtów pobożności eucharystycznej. Koncentrowała się ona nie na przyjmowaniu Komunii św., lecz na czci rzeczywistej obecności Chrystusa w znaku chleba i wina.
W 1240 r. biskup LieOge – Robert wydał dekret ustanawiający święto w swojej diecezji w drugą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. Później było obchodzone w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego.
W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus de hoc mundo ustanowił święto Bożego Ciała, aby uczcić Jezusa obecnego w Eucharystii. Jednak śmierć Urbana IV uniemożliwiła ogłoszenie bulli. Dopiero w 1317 roku jego wolę wypełnił papież Jan XXII. W Polsce święto Bożego Ciała wprowadził biskup krakowski Nanker w 1320 roku. Zaznaczyć należy, że na początku XV wieku uroczystości Bożego Ciała obchodzone były w większości polskich diecezji i zaliczane były do głównych świąt roku kościelnego.
Tradycja procesji do czterech ołtarzy powstała trochę później niż święto, bo w XIV wieku. Pierwsze o tym wzmianki pochodzą z Niemiec, z Kolonii.
Jak co roku, od kilku wieków chrześcijanie wyjdą na ulice polskich miast i wiejskie drogi w czwartek, w święto Bożego Ciała. Jak co roku powstaną cztery ołtarze ozdobione zielenią i przystrojone kwiatami.
W miejscu centralnym święta jest Chrystus, ukryty w małym kawałku chleba. Chrystus wyjdzie dziś z kościołów na ulice naszych miast, aby zobaczyć, jak mieszkamy. Czy otworzymy przed Nim szeroko drzwi naszych mieszkań, domów, tak jak otwieramy je, gdy przychodzą do nas sąsiedzi, znajomi, rodzina. Podejmujemy ich kawą, herbatą czy innym poczęstunkiem. Czy otworzymy nie tylko drzwi, czy otworzymy nasze serca?
Rys historyczny dotyczący genezy ustanowienia obchodów uroczystości Bożego Ciała znajdziemy tutaj:
https://bozecialo.info.pl/2-czym-jest-uroczystosc-najswietszego-ciala-i-krwi-chrystusa.html
https://niezbednik.niedziela.pl/artykul/893/Boze-Cialo—swieto-Eucharystii