Views: 12
W dniu 26 grudnia, w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w Kościele katolickim wspomina się świętego Szczepana jednego z siedmiu diakonów. Apostołowie wybrali go dla wspólnoty jerozolimskiej do posługi ubogim. W Dziejach Apostolskich św. Szczepan opisany był jako „mąż pełen wiary i Ducha Świętego”. Opiekując się ubogimi głosił Ewangelię, znał Stary Testament. Za nowatorskie i odważne głoszenie wiary Chrystusa został uznany przez Żydów i oskarżony przed Sanhedrynem, że występuje przeciwko prawu i świątyni a następnie ukamienowany za bramami miasta. Według Dziejów Apostolskich przy jego śmierci obecny był Szaweł, późniejszy Apostoł Narodów (św. Paweł). Św. Szczepan był pierwszym męczennikiem, który swoją męczeńską śmiercią poświadczył, że jest wierny Chrystusowi. Imię Szczepana włączono do kanonu rzymskiego.
Z dniem św. Szczepana łączy się w Polsce od wieków zapomnianych już dziś wiele zwyczajów. W drugi dzień świat Bożego Narodzenia odwiedzano z życzeniami świątecznymi sąsiadów, znajomych. W czasie Mszy św. rzucano w kościele zboże na pamiątkę kamienowania św. Szczepana. 26 grudnia nazywano szczodrym, ponieważ służba dworska składała panom życzenia i otrzymywała poczęstunek, a bywało, że nawet prezenty. Po przyjęciu smarowano miodem pułap i rzucano ziarno. Jeśli zboże przylgnęło, było to dobrą wróżbą pomyślnych zbiorów.
Św. Szczepan jest patronem diecezji wiedeńskiej; kamieniarzy, kucharzy i tkaczy. Jego atrybutami są: księga Ewangelii, kamienie na księdze lub w jego rękach i gałązka palmowa.
Niestety prześladowania chrześcijan nie ustały i trwają nieustannie o wieków. Nie odnoszą się one tylko do aktów przemocy fizycznej, ale też mają inny charakter. Do najczęstszych zaliczyć trzeba sytuacje, w których utrudnia się chrześcijanom kultywowanie praktyk religijnych (uniemożliwienie budowania kościołów, rejestrowanie organizacji). W wielu krajach dochodzi do zakłócania nabożeństw, napaści na duchownych, profanacji obiektów kultu i symboli wiary. Zdarzają się sytuacje, gdy chrześcijanie z powodu swej wiary tracą pracę.
Od 1955 roku międzywyznaniową organizacja chrześcijańska Open Doors monitoruje prześladowanie chrześcijan w 60 krajach na świecie i podejmuje działania, które mają na celu wspieranie wierzących w Chrystusa.
Według raportu Open Doors z 2024 r. z poważnymi prześladowaniami i z dyskryminacją za wyznawanie Jezusa Chrystusa zmaga się ponad 365 mln chrześcijan w 78 krajach.
Na pierwszym miejscu w „Światowym indeksie prześladowań” (ŚIP) znalazła się Korea Północna, a w pierwszej dziesiątce państw są kolejno: Somalia, Libia, Erytrea, Jemen, Nigeria, Pakistan, Sudan, Iran i Afganistan. Indie i Chiny – znalazły się na 11. i 19. miejscu.
Niestety Polska też znajduje się na tej niechlubnej liście. Prześladowania chrześcijan w Polsce nasilają się a ich liczba nie zmalała wraz ze zmianą ustrojową. Za tzw. komuny głównym autorem prześladowań był aparat rządzący. Obecnie (po 1989 roku) różnego typu, często nielegalne, ugrupowania, organizacje, które korzystając z przyzwolenia, wbrew zapisom Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej bezczeszczą nie tylko symbole religijne, mury świątyń. Dochodzi do zakłócania nabożeństw, bezczeszczenia Świętego Sakramentu, jawnego obrażania uczuć religijnych wiernych, którzy również w Polsce z powodu tego, że są chrześcijanami tracą pracę.
Marek