Views: 1

Triduum Paschalne to najświętszy czas w roku liturgicznym w Kościele Katolickim.

Okres ten rozpoczyna się wieczorną mszą (msza Wieczerzy Pańskiej), w Wielki Czwartek, dniu, gdy Jezus celebrował Ostatnią Wieczerzę ze swoimi uczniami. Triduum kończy w Niedzielę Wielkanocną, w dniu Zmartwychwstania Jezusa.

Wieczór Wielkiego Czwartku

W Wielki Czwartek Triduum Paschalne rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej

Jest ona sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Pan Jezus dał apostołom do spożycia swoje ciało i krew pod postaciami chleba i wina oraz nakazał im, by czynili to na jego pamiątkę. Podczas tej uroczystości Pan Jezus ustanowił Sakrament Eucharystii.

Podczas Wieczerzy ustanowił też Sakrament Kapłaństwa. Pan Jezus dokonał aktu pokornego miłości myjąc nogi swoim uczniom, tzw. mandatum. Gest ten symbolizuje pokorę i służkę, którą winni wobec siebie mieć nawzajem chrześcijanie

Po Mszy Św. Rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu.

Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do kaplicy przechowania, nazywanej zwyczajowo ciemnicą, gdzie jest adorowany przez wiernych aż do rozpoczęcia liturgii Męki Pańskie. We wszystkich kościołach prowadzone są czuwania, które mają uczcić Jezusową agonię w Ogrójcu.

Wielki Piątek

W Wielki Piątek Kościół wspomina Mękę i Śmierć Jezusa na krzyżu. Jest to dzień powagi, skupienia i postu, w którym szczególnie czci się drzewo krzyża. W tym dniu nie odprawia się Mszy św. Kościół pamięta mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Nie wolno udzielać żadnych sakramentów z wyjątkiem pokuty i namaszczenia chorych, natomiast liturgię godzin sprawuje się jak zwykle (jedynie nieszporów nie odmawiają ci, którzy uczestniczą w liturgii Męki Pańskiej). Komunię Świętą wolno rozdzielać wyłącznie na popołudniowej liturgii Męki Pańskiej z wyjątkiem chorych niemogących w niej uczestniczyć, którym można ją zanieść o dowolnej porze tego dnia.

Wierni uczestniczą w nabożeństwie Drogi Krzyżowej oraz Adoracji Krzyża.

Liturgia Męki Pańskiej skupiona jest na drodze krzyżowej Pana Jezusa, cierpieniach, jakie zniósł, aby zbawić ludzkość.

Dzień ten jest dniem głębokiej modlitwy, refleksji nad męką Jezusa Chrystusa oraz pokutą za grzechy.

Wielka Sobota

Wielka Sobota to dzień ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Liturgicznie kończy się w tym dniu okres żałoby.

Kościół trwa na adoracji przy grobie Pańskim, rozważając śmierć Chrystusa. Ołtarze pozostają obnażone, nie sprawuje się żadnej liturgii z wyjątkiem liturgii godzin, sakramentu pokuty i namaszczenia chorych. Komunii świętej można udzielać wyłącznie umierającym jako wiatyk.

Wieczorem odprawiana jest uroczysta Msza Wigilii Paschalnej, podczas której zapalane są świece Paschalne. Odśpiewywany jest hymn chwalny Exsultet – wychwalający zwycięstwo Jezusa Chrystusa nad śmiercią i grzechem. Podczas tej mszy udzielane są też sakramenty chrztu i bierzmowania.

W Wielką Sobotę w Polsce i niektórych krajach tradycyjnie wierni przynoszą w tym dniu w koszach potrawy wielkanocne (święconka), aby je poświęcić, albo zapraszają kapłana do domostwa, gdzie poświęcony zostaje stół z potrawami. Istnieje też zwyczaj odwiedzania symbolicznych grobów Pańskich w kościołach, a także grobów bliskich osób na cmentarzach.

Niedziela Wielkanocna

Niedziela Wielkanocna jest najważniejszym świętem chrześcijańskim obchodzonym na całym świecie. Jest to dzień radości i nadziei, w którym Kościół obchodzi Zmartwychwstanie Pana Jezusa. W czasie uroczystej Mszy św. Wierni wyznają wiarę w Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Na zakończenie Triduum Paschalnego udzielane są błogosławieństwa.

Triduum Paschalne jest czasem głębokiej refleksji, zadumy, modlitwy i skupienia na ofierze Jezusa dla zbawienia ludzkości. Jest to jednocześnie czas radości oraz nadziei.