Views: 3
Kiedy nadszedł dzień Pięćdziesiątnicy, byli wszyscy w tym samym miejscu. Nagle rozległ się szum z nieba, jakby gwałtownie wiejącego wiatru. I napełnił cały dom, w którym przebywali. Zobaczyli też języki podobne do ognia. Rozdzielały się one i na każdym z nich spoczął jeden. Wszystkich napełnił Duch Święty. Zaczęli mówić różnymi językami, tak jak im Duch pozwalał wypowiadać.
Przebywali także w Jeruzalem mieszkańcy Judei i pobożni Żydzi ze wszystkich krajów świata. Kiedy usłyszeli ten szum, zebrali się tłumnie. Zdumieli się, gdyż każdy z nich słyszał, że przemawiają jego własną mową. Dziwiąc się temu bardzo, mówili: „Czyż ci wszyscy, którzy przemawiają, nie są Galilejczykami? Jak to więc możliwe, że każdy z nas słyszy są ojczystą mowę? Są ty Partowie, Medowie, Elamici, mieszkańcy Mezopotamii, Judei, Kapadocji, Pontu, Azji, Frygii, Pamfilii, Egiptu, części Libii położonej w pobliżu Cyreny i przybysze z Rzymu. Są Żydzi oraz prozelici, Kreteńczycy oraz Arabowie, a słyszymy, jak w naszych językach mówią o wielkich dziełach Boga”.
Wszyscy byli tym zaskoczeni i nie wiedzieli, co myśleć. Dlatego pytali jeden drugiego: „Co to znaczy?”. Inni jednak drwili, mówiąc: „Upili się młodym winem”.
50 dni po Zmartwychwstaniu Pańskim na zebranych w wieczerniku apostołów i Marię z Nazaretu zstąpił Duch Święty. Dokładnie tak, jak to zapowiedział Pan Jezus przed Wniebowstąpieniem.
Dla nas Chrześcijan Pięćdziesiątnica, Uroczystość Zesłania Ducha Świętego należy, obok uroczystości Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego do najważniejszych świąt w roku liturgicznym.
Z historycznego punktu widzenia pięćdziesiątnica jest przełomowym momentem, ponieważ jest to dzień, w którym powstał kościół. Innymi słowy jest dniem narodzin kościoła.
W Kościele katolickim uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy okres wielkanocny. Potocznie ten dzień jest nazywany Zielone Świątki i nawiązuje do okresu, w którym jest obchodzone, czyli budzeniem się do życia przyrody, gdy wokół wszystkie drzewa, krzewy i trawa się zieleni.
Historię Pięćdziesiątnicy, znaczenie teologiczne opisywane jest w wielu miejscach i na wielu witrynach internetowych. Z ciekawszych opracowań polecam m.in.: stronę parafii p.w. Matki Boskiej Szkaplerznej, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej: https://gorki.michalici.pl/aktualnosc/parafii/zeslanie-ducha-swietego, stronę Opus Dei: https://opusdei.org/pl-pl/article/zeslanie-ducha-swietego/ czy choćby opracowanie zamieszczone w Wikipedii.