Views: 0
Pisząc o literaturze s-f w felietonie pt. ”Literatura Science fiction – ucieczka od … czyli rozmowa kontrolowana” nie wspomniałem o twórcy powieści tego gatunku a konkretnie twórcy z kręgu literatury fantasy jakim jest Jacek Piekara.
Jego dorobek literacki jest obfity. Niewielu pisarzu s-f czy fantasy może pochwalić takim dorobkiem literackim w tej dziedzinie jak Jacek Piekara. W powieściach Piekary znajdziemy wszystko to czego oczekujemy po literaturze tego gatunku.
Nie mniej ciekawy jest życiorys pisarza. W swoim życiu parał się wieloma rzeczami. Wystarczy wymienić, że Był redaktorem naczelnym czasopisma Click! i Fantasy. Prowadził rubryki w czasopismach komputerowych takich jak Secret Service, Gambler, Świat Gier Komputerowych, Click. Pracował w Radiu Wawa, w korporacjach. Był członkiem grup literackich TRUST oraz Klub Tfurcuf.
Wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie pracował zarobkowo. Ważnym momentem w jego twórczości jest współtworzenie scenariusza do gry komputerowej „Książę i Tchórz”. Jeden z bohaterów tej gry, czyli Arivald z Wybrzeża stał się główną postacią cyklu powieści.
Debiutem Jacka Piekary było opowiadanie „Wszystkie twarze szatana”, które ukazało się w sierpniu 1983 roku na łamach miesięcznika „Fantastyka”, zaś pierwszą powieścią był wydany w 1986 roku „Labirynt”.
W 1990 r. Jacek Piekara otrzymał Nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction dla autora roku, w 1989 r nominowany był do Nagrody im. J.A. Zajdla. Wspomnieć należy, że jest fanatykiem historii, świetnym kucharzem i miłośnikiem adrenaliny.
Fanom gatunku fantasy chyba najbardziej znany jest z obszernego cyklu o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie. Cykl ten przyniósł mu największą sławę i uznanie. Tym, którzy nie zapoznali się bliżej z twórczością Jacka Piekary polecam szczególnie ten cykl, choć nie ukrywam, że wiele innych powieści tego pisarza zasługuje na uwagę. W cyklu tym pisarz opisuje świat, w którym Jezus Chrystus nie umarł na krzyżu, ale zstąpił z niego i pokarał swych wrogów ogniem i żelazem. Powieści z tego cyklu ukazywały się nakładem „Fabryki Słów” w latach 2003, 2004, 2006, 2008, 2010, 2011, 2014, 2015. Jak zatem zauważyć można jest pisarzem kontrowersyjnym. O czym też świadczy jego obrazoburcza antyutopia „Przenajświętsza Rzeczpospolita” (Fabryka Słów 2008), jak również osadzona w realiach przedrozbiorowych dylogia „Charakternik” (Fabryka Słów 2009).
Inny przykładem może być powieść „Rycerz kielichów” (Runa 2007), gdzie świat realny przeplata się ze światem snów, który dla bohatera powieści jest nie mniej realny.
W tej też powieści uważny czytelnik znajdzie wiele ważnych moralnych przesłanek w wśród nich, m.in. słowa głównego bohatera odnoszące się do jego świata realnego: „Ba, zabijamy własne dzieci, wypruwając je z łon matek, a nikczemnicy oraz kanalie nazywają takie postępowanie „prawem do wyboru”, czy „prawem do wolności”.”
Jacek Piekara jest pisarzem, którego nie można zaszufladkować. W swoich powieściach w sposób wręcz nieoczekiwany bulwersuje, zaskakuje, pobudza wyobraźnię, często czytając niektóre jego powieści można odczuwać silne emocje, a nawet irytację, czy uznać, że są obrazoburcze. Jednak zawsze do jego książek powracamy, bo są nietuzinkowe i wyjątkowe.
Marek R.
Źródło: http://jacekpiekara.salon24.pl/